Autor: Aleš Sýkora
Miluju moderní technologie a svět internetu a píšu o tom.
17.10.2016 | V kategorii:

Instalace Office 2016 pomocí ODT (Office Deployment Tool)

Ačkoliv se zdá instalace Office jednoduchá a bez jakýchkoliv možností nastavení, můžete si instalaci upravit jak budete potřebovat. Jedna z nejdůležitějších věcí při instalaci Office je výběr aktualizačního kanálu, tedy zda chcete dostávat aktualizace pouze na stabilní a ověřené verze, nebo každou novou "beta" verzi, která nemusí být funkční na 100%. Také můžete z důsledku malého prostoru na disku, nebo zkrátka protože aplikace nepoužijete, nainstalovat jen část programů. Pojďme si ukázat jak na to pomocí nástroje Office Deployment Tool (dále ODT).

Ve většině případů je ODT určeno spíše pro administrátory při velkých implementacích, ale my jej často používáme i u instalací na jednotlivá PC, jejíž příklad si ukážeme.

ODT se skládá z dvou souborů:

 • setup.exe
 • configuration.xml

Ty Vám vytvoří tento instalátor.

Pro práci s ODT musíte upravovat konfigurační soubor, kterým definujete, jaké možnosti nasazení požadujete a následně spustíte setup.exe z příkazového řádku.

Můžete například editovat konfigurační soubor pro stáhnutí 32bitové verze Office v angličtině, nebo soubor můžete upravit tak, že nainstaluje Office 365 v 32bitové verzi s automaticky potvrzenými licenčními ujednáními (EULA) bez nutnost potvrzení administrátorem.

Nastavení konfiguračního souboru:

V ukázkovém konfiguračním souboru naleznete nejčastěji používáné funkce a atributy, které můžete využít při instalaci Office na počítače zaměstnanců/klientů.

Při vytváření konfiguračního souboru doporučujeme začít s ukázkovým souborem:

  

  
    
      
      
      
    
  

a upravit si ho tak aby vyhovoval požadavkům Vašeho prostředí. V souboru si můžete upravovat XML funkce a atributy s použitím ukázkových dat v tomto článku, kde se dozvíte více o jednotlivých funkcích, atributech a jejich hodnotách.

Vysvětlivky

OfficeClientEdition="32"

Stáhne a nainstaluje 32-bitovou verzi Office.

Channel="Deferred"

Po instalaci se bude Office aktualizovat s kanálu Deferred (nejstabilnější verze Office, aktualizují se jednou za několik měsíců)

Product ID="O365BusinessRetail"

Stáhne a nainstaluje Office 365 Business.

Language ID="cs-cz"

Stáhne a nainstaluje českou verzi Office.

Všechny atributy, které se dají využít naleznete v našem článku o možnostech konfigurace nástroje Office Deployment Tool (ODT).
Své atributy si můžete jednoduše vygenerovat pomocí tohoto konfigurátoru.

Instalace Office

Začneme tak, že řekneme instalátoru setup.exe pomocí příkazové řádky, aby stáhl požadované soubory Office:
1) otevřeme si příkazový řádek ve složce kde máme nainstalován ODT:
Spuštění příkazové řádky CMD z průzkumníka windows
2) spustíme stahování pomocí následujícího příkazu:

setup.exe /download configuration.xml

Stáhnutí Office 2016 pomocí Office deployment toolu
A počkáme až se nám instalační soubory stáhnou. Můžete si všimnout, že se Vám v adresáři s ODT vytvořila složka Office do které se soubory stahují:
Složka instalačních souborů Office
3) spustíme instalaci Office pomocí následujícího příkazu:

setup.exe /configure configuration.xml

Instalace Office 365 pomocí Office Deployment toolu (ODT)
A v tuto chvíli se Vám Office začne instalovat jak jste zvyklí při instalaci z portálu Office 365 pomocí klasického instalátoru avšak s Vaší konfigurací.

crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram