Co je to cloud? Cože cloud? Cloud, co tím myslíte?
Slovo cloud (mrak) mnoho lidí již někdy slyšelo, ale co to vlastně je, je trochu hádanka. Když se mě nedávno ptal kamarád, co to vlastně prodávám – a já mu odpověděl cloudové služby, bylo mi hned jasné, že ví stejně jako před tím než se mě zeptal. A tak bych jemu i Vám rád přiblížil co to ten cloud je, proč je čím dál víc oblíbený a proč není jen otázkou velkých korporátů.
Kdybych se Vás zeptal, jaký byl Váš první e-mail?
Často bych asi slyšel odpovědi jako „na Seznamu, Atlas, Centrum, Hotmail a další“… Překvapil bych Vás, kdybych Vám řekl, že to byla první cloudová služba, kterou jste kdy použili? Myslím, že ano.
A jak jste k němu přišli?
Bylo to jednoduché – zaregistrovali jste se a ihned jste mohli posílat e-maily kamarádům, kolegům, nebo rodině. Nepotřebovali jste k tomu nic jiného než internetový prohlížeč, a připojení k internetu. A to byla jedna z výhod cloudu.
Výhod? Oproti čemu? S čím porovnáváme cloud?
Se servery. Server, to je další tajemné slovo. Co to je server? Jednoduše řečeno, je to výkonnější počítač, který zvládá mnohem více operací než krabička na které zrovna píšu tento článek.
A právě server, byla donedávna věc, kterou firma řešila jako jednu z prvních.
Server ve firmě většinou zajišťoval tyto služby:
- firemní e-maily
- úložiště dokumentů
- intranet
- běh informačních systémů, tedy celopodnikových aplikací
Co to obnášelo?
- Vyhradit si místnost „serverovnu“
- nakoupit potřebný hardware
- nakoupit softwarové licence
- vše dobře odvětrat a nastavit
- zabezpečit
- oběhnout všechny zaměstnance, nastavit jim přístupy na server, e-mailové schránky a vzdálený přístup přes VPN.
- o vše se musí pravidelně pečovat, aktualizovat, měnit porouchaný hardware
Nejspíš už začínáte tušit, jaký byl rozdíl mezi Vaším e-mailem na Seznamu a firemním e-mailem. Kvůli e-mailu na seznamu, jste si totiž žádný server kupovat nemuseli. Ale jak to? Je to jednoduché, server byl uložen někde u poskytovatele e-mailu, který veškerou práci se serverem a starost měl na sobě, tedy v cloudu.
Takže co jsou ty cloudové služby?
Jsou to služby, které byly firmy zvyklé provozovat na svých serverech a které nyní je provozují velké společnosti v obrovských datových centrech na nejnovějších technologiích a se špičkovým zabezpečením. Navíc většina poskytovatelů nabízí smluvně danou dostupnost služeb 99,9, tedy nehrozí skoro žádný výpadek služeb.
Jakých povinností se zbavím, když přejdu do cloudu?
- Vyhradit si místnost „serverovnu“
- nakoupit potřebný hardware
- nakoupit softwarové licence
- vše dobře odvětrat a nastavit
- zabezpečit
- oběhnout všechny zaměstnance, nastavit jim přístupy na server, e-mailové schránky a vzdálený přístup přes VPN.
- o vše se musí pravidelně pečovat, aktualizovat, měnit porouchaný hardware
Vypadá to dobře, že? V praxi vlastně ani nepotřebujete žádného „Ajťáka“. Protože si vše dokážete naklikat sami, nebo Vám to naklikáme my, za pevnou cenu úvodního nastavení.
Co vše mohu mít v cloudu?
Je toho spousta. Od e-mailu, dokumentů, firemního intranetu, zálohování, webových stránek, mobilních aplikací, databází, jakéhokoliv softwaru až po virtuální počítač, nebo server, na kterém si spustíte služby dle libosti, jak jste byli zvyknutí na firemním serveru.
Chcete vědět víc, zajímá Vás co vše můžete mít v cloudu a kolik Vás to bude stát?
Snažil jsem se článek napsat co nejméně odborně, aby rozuměl každý. Rád zodpovím Vaše dotazy a poradím Vám, jak začít s cloudem, nebo jak na něj přejít. Jaké jsou úskalí cloudu a kolik stojí. Zavolejte na naši hotline 555 501 810, na které operuji, nebo vyplňte kontaktní formulář a já, nebo někdo z našeho týmu se Vám ozve.
To je ode mě pro dnešek vše. V příštím díle si ukážeme, jak je na tom cloud cenově s porovnáním se servery.
Aleš Sýkora