Zakladatel společnosti Innovative Business, která se zabývá smysluplným využitím technologií pro podnikání. Mimo jiné provozuje tento portál Bestonline.cz nabízející osvědčené cloudové technologie. Dále portál Business Robots pronajímající softwarové roboty a službu Robolytix pro optimalizaci firemních procesů.
Popis změn, které ovlivňují možnost připojení desktopové aplikace Outlook k Exchange Online u některých licencí
Co se stalo?
Od 16. ledna 2025 Microsoft aktualizoval popis služby Exchange Online a přidal poznámku, že připojení desktopového Outlooku (Windows i Mac) k Exchange Online vyžaduje licenci, která zahrnuje Microsoft 365 Apps. To znamená, že uživatelé s licencemi jako Exchange Online Plan 1, Plan 2, Office 365 E1, kteří nemají přístup k Microsoft 365 Apps, mohou mít problémy s připojením desktopového Outlooku k Exchange Online. Uživatelé s těmito plány nyní nemohou používat své dříve zakoupené desktopové aplikace Outlook, pokud nemají licenci zahrnující práva k desktopovým aplikacím Microsoft 365.
Tato informace byla přidána do oficiální dokumentace Microsoftu, konkrétně do popisu služby Exchange Online. V části týkající se klientů a mobilních zařízení je uvedeno, že připojení desktopového Outlooku vyžaduje licenci zahrnující Microsoft 365 Apps.
Co to znamená pro uživatele těchto licencí?
Uživatelé s licencemi bez Microsoft 365 Apps: Pokud mají uživatelé licenci, která nezahrnuje Microsoft 365 Apps (např. Exchange Online Plan 1), a používají desktopový Outlook koupený například dříve jako součást balíku Office, se setkají problémy při připojování své poštovní schránky na Exchange Online.
Proč to Microsoft dělá?
Údiv a hněv tato změna budí nejen mezi zákazníky, ale i partnery Microsoftu - samozřejmě včetně nás - partnerů Microsoftu. Osobně si myslím, že zákazníci jsou právem naštvaní, protože jim bylo historicky řečeno, že když si koupí Outlook (např. jako součást Office 2016 nebo 2019 s trvalou licencí), budou ho moct dál používat. A teď najednou změna pravidel za jízdy, protože Microsoft směřuje směřuje k předplatnému softwaru jako služby (SaaS) místo tradičního modelu jednorázového nákupu softwaru.
Co doporučuje Microsoft?
Podle zpráv od našich klientů hotline Microsoftu nabízí následující dvě řešení:
Použití Outlook Web App (OWA): Uživatelé mohou přistupovat k e-mailům prostřednictvím webového prohlížeče na outlook.office.com, což nevyžaduje licenci Microsoft 365 Apps.
Množí se různá oficiální vysvětlení:
Vysvětlení zvýšením bezpečnostních standardů – že Microsoft se snaží ochránit data a zamezit zranitelnostem, které staré aplikace mají (což je určitě částečně pravda).
Někdo to označuje za nutnou „industry standard“ změnu, která je běžná i u jiných cloudových poskytovatelů, že prostě lokální aplikace musí držet krok s cloudem a že jejich kombinace má určitou „životnost“.
Microsoft sám komunikuje výhody balíčku Microsoft 365 Apps. Že zákazník získá nejnovější Office, Teams, OneDrive, bezpečnostní nástroje...
💡My a další partneři Microsoftu ale všichni víme, že Microsoft udělal krok, se kterým nesouhlasíme, ale nemáme možnost ho nijak obejít. Microsoft nechal komunikaci s klienty na nás amy tedy musíme najít nějaká řešení.
Co s tím tedy dělat podle nás?
1. Udělat si z webového Outlooku "desktopovou aplikaci" Windows
Outlook na webu můžete přidat jako aplikaci do Windows, takže bude vypadat a chovat se skoro jako běžný program. Bohužel z něj Microsoft odstranil offline režim, takže je potřeba být při používání online na internetu. Každopádně pro běžné používání je pro uživatele mnohem intuitivnější připravit si tuto aplikaci..
V Google Chrome / Edge:
1. Přihlaste se do https://outlook.office.com/mail/. 2. V pravém horním rohu (v Chromu tři tečky svise / v Edge vodorovně) najděte možnost "Instalovat aplikaci Outlook (PWA)" (Chrome) nebo "Nainstalovat Outlook (PWA)" (Edge).
Google ChromeMicrosoft Edge
3. Po instalaci se Outlook Web chová skoro jako běžná desktopová aplikace:
Má vlastní ikonu na ploše.
Otevírá se ve vlastním okně bez adresního řádku.
Můžete ji připnout do Startu nebo na hlavní panel.
💡Pro mnoho lidí, pracujícíh v kanceláři a neustále připojených na internet toto jednoduché řešení může být nejen vhodnou první pomocí při nefunkčnosti jejich Outlooku, ale klidně i plnohodnotnou náhradou desktopové aplikace. Navíc je aplikace vždy aktuální a skutečně není třeba nic kupovat.
2. Zkuste Mozilla Thunderbird poštovního klienta zdarma
Pokud jste ochotní trochu slevit z uživatelského komfortu a nepoužíváte pokročilé funkce (kam bohužel patří i sdílené poštovní schránky), můžete zkusit Thunderbird, což je svobodný software a je přeložený také do češtiny. Je lokalizován a podporován projektem Mozilla.cz.
1. Stáhněte instalační soubor zde: https://www.thunderbird.net/cs/ a spusťte instalaci. 2. Zadejte Vaše celé jméno (zobrazované příjemcům), Váš e-mail a heslo.
3. Thunderbird požádá o potřebná oprávnění k mailové schránce (správce může schválit jednorázově pro celou organizaci).
4. Thunderbird umí připojení přes IMAP, což funguje pořád, ale – a tady je háček – Microsoft postupně omezuje základní autentizaci (Basic Auth), což se týká právě IMAP/SMTP. Je tedy důležité přímo připojit Thunderbird přes Exchange protokol (EWS nebo MAPI) pomocí instalace doplňku, jak vidíte níže..
5, Po instalaci doplňku již vidíte možnost připojení k Exchange/Office 365
6. Účet bude vytvořen
5, Po prvním spuštění pak doporučuji nastavit Thunderbird jen pro poštu, protože použití úkolů a kalendáře je velice nepřehledné a často koliduje s dalšími službami Microsoftu.
💡Thunderbird nenabízí plnou náhradu Outlooku: Kalendář a kontakty nejsou s Exchange Online integrované dokonale a některé funkce (sdílené schránky, pokročilé politiky) prostě neumí. Pokud ale potřebujete skutečně jen poštovního klienta je výtečný.
Jak je to u zákazníků s Apple Mail (nativní aplikace Mail na iOS/macOS)
Apple Mail používá Exchange ActiveSync nebo IMAP/SMTP. Pokud je ve vaší organizaci povolena moderní autentizace (OAuth2), Apple Mail dokáže Exchange Online stále používat.
Co je ale špatná zpráva - pro Outlook pro Mac desktopovou aplikaci platí stejné omezení jako u Windows: Pokud zákazník nemá licenci s Microsoft 365 Apps, nebude Outlook pro Mac možné připojit k Exchange Online. Takže Outlook 2019 pro Mac s trvalou licencí = stejný problém jako u Outlooku pro Windows. Tady se bez Microsoft Apps uživatel neobejde (nebo vyzkouší také Mozillu Thunderbird - viz. výše, která je k dispozici i pro Mac.
A co mobilní aplikace Outlook pro Android a iOS
Pro uživatele s licencí Exchange Online Plan 1 nebo Plan 2 je mobilní aplikace Outlook pro iOS a Android stále plně funkční a oficiálně podporovaná. Všechny změny se týkají desktopové aplikace Outlook, nikoli mobilní verze.
Máte nějaké dotazy nebo připomínky? Zanechte komentář a neváhejte se s námi spojit na facebooku!